Amazon jako marketplace nabízí možnost si online prodejem zboží vydělat peníze. A neplatí to jenom pro zavedené společnosti s již známými značkami. Na Amazonu se mohou prosadit i menší živnostníci. Nebude to samozřejmě jednoduché, digitální tržiště je otevřené všem a tím se tam také tvoří velká konkurence. Proto plánujete-li s podobným podnikáním začít, vyplatí se dobře připravit. Musíte dopředu vědět, co by váš produkt měl splňovat, aby mezi ostatními vynikl, jaké nástrahy na vás čekají, co je pro podnikání na Amazonu potřeba nebo jak je to s placením daní. S těmito znalostmi se zvyšují vaše naděje na úspěch. 

Marketplace (také digitální či online tržiště) je prostor na webu, který zřizují a zaštiťují nadnárodní firmy a umožňují jiným prodejcům prodávat své zboží. Na stejném principu funguje také Amazon. 

Proč prodávat přes Amazon

Typ obchodování, který Amazon nabízí je nízkonákladový způsob, jakým je možné vlastní podnikání rozšířit do zahraničí. Dostanete se tak rovnou na trh, který má přes 300 milionů zákazníků

Druh zboží

Jako první si ještě před zahájením podnikání na Amazonu ujasněte, jaký druh zboží budete prodávat. Může jít o: prodej cizí značky, prodej zboží získaného ve slevě nebo o prodej vlastní značky. 

Cizí značka

Na Amazonu nemusíte nutně prodávat vlastní zboží a budovat vlastní značku. Při uzavření potřebných smluv můžete začít prodávat zboží značky, kterou nevlastníte. To sebou přináší několik výhod a nevýhod. 

Při prodeji již zavedené značky, budete pracovat s určitou základnou zákazníků a jejich důvěrou. Není také třeba se zabývat vytvářením prodejní strategie. Na druhou stranu pravděpodobně nebudete jediní prodejci daného zboží. Navíc se musíte přizpůsobit cenám, které značka stanoví a jejím dalším pravidlům. Firma může také různě regulovat množství produktů, které vám k prodeji uvolní. 

Zboží získané ve slevě

Další prodejní strategie na Amazonu hojně využívaná. Cílem je získat zboží ve slevě a pak ho výhodně prodat. Opět jde o prodej cizí značky a konkurence je i zde veliká. 

Vlastní značka

Při prodeji vlastního zboží odpadají všechny problémy spojené s komunikací s velkoobchodníky a s dodržováním jejich pravidel. Jako prodejci unikátních produktů se také nemusíte bát přímé konkurence – vaše značka bude na Amazonu originálem, který nemá nikdo jiný. A nezáleží již na tom, jestli zboží sami vyrábíte, nebo se vyrábí někde jinde. Navíc si sami určíte ceny. Nevýhodou je, že začínáte od nuly. Vaše značka si své jméno bude teprve budovat. 

Expedice

Po rozhodnutí o tom, jaké zboží chcete prodávat, přichází na řadu způsob expedice, tedy to, jak zboží dostanete ke svým zákazníkům. V oblasti logistiky máte na Amazonu na výběr ze dvou možností.

FBA – logistiku zajišťuje Amazon

FBA je zkratka pro Fulfillment by Amazon a v praxi to znamená, že k doručení k zákazníkovi dojde skrze logistické služby Amazonu. Vy jako prodejce musíte v tomto případě pouze zaslat zboží (v předem domluveném množství) do některého ze skladů společnosti. Ta se o vše ostatní postará. Služba je Amazonem zpoplatněná a daná částka je stržena z peněz za prodané produkty. Když tuto službu využijete budeme mít vy i vaši zákazníci jistotu vyzkoušeného a kvalitního servisu. Vaši značku to může dokonce udělat důvěryhodnější. 

FBM – logistiku zajišťuje prodejce

Fulfillment by Merchant je systém, ve kterém logistiku zařizuje sám prodejce, tedy přímo vy. Každý objednaný produkt expedujete na vlastní náklady a sami řešíte i reklamace a vracení zboží. Nespoléháte se na Amazon a tím vaše poplatky budou výrazně nižší. Problémem je, že mnoho lidí nerado kupuje cokoliv, co neexpeduje přímo Amazon.

Obchodní začátky

Do začátku prodeje na Amazonu se obrňte především trpělivostí. Chvilku potrvá, než si na všechno zvyknete a než vše poběží hladce. Také se připravte, že budete muset dodržovat stanovená pravidla a pravidelně platit různé poplatky. 

Registrace

Před prvním prodejem se musíte u Amazonu registrovat jako prodejce. K tomu bude potřeba několik dokumentů. Dříve stačil občanský průkaz, IČO a číslo karty, dnes je toho podstatně více. Ke zmiňovaným si připravte zakladatelskou listinu vaší společnosti, výpis z obchodního rejstříku, údaje o případných společnících a výpis z bankovního účtu společnosti. Vyplnění všech údajů je však jen první krok. Poté ještě musíte získat povolení pro prodej ve zvolené kategorii. To zpravidla vyžaduje dodání ještě dalších dokumentů. 

Poplatky

Amazon vyžaduje od každého prodejce několik druhů poplatků

První typ poplatku je paušální. Měsíčně tak zaplatíte 39 . Částku vám Amazon automaticky strhne z účtu, kam budou směřovat výdělky z prodeje. Dalším poplatkem je provize z každého prodeje. Je to daň za to, že můžete využívat silný prodejní portál s velkým množstvím zákazníků. Výše této provize závisí na druhu zboží, pohybuje se vždy mezi 6 a 15 % z ceny produktu. Počítejte však s tím, že častěji to bude u horní hranice. Posledním poplatkem je ten za zprostředkování expedice (viz FBA). Platit ho budete jen pokud tuto službu využijete. Jeho výše se odvíjí od rozměrů a hmotnosti produktů. 

Daň z podnikání

V souvislosti s obchodováním na Amazonu se nabízí otázka, jak je to s daněním výdělků. Odpověď na ni je až překvapivě nejednoznačná. Záleží totiž hned na několika věcech – na tom, zda jste plátci, nebo neplátci DPH a také na tom, jestli obchodujete v Americe nebo Evropě. Na obou místech platí trochu jiná pravidla. Existuje třeba případ, kdy se vás DPH týkat nebude. Konkrétně pokud jste neplátcem a obchodujete v Americe. Tam totiž nic jako DPH neexistuje. Komplikovanější je situace v Evropě, zde záleží vždy na pravidlech každé země. Většinou platí, že výdělky nad určitou hodnotu danit musíte. 

Vzhledem ke komplikovanosti celého systému se doporučuje před začátkem podnikání účetní a daňové záležitosti konzultovat s odborníkem. 

Začátky obchodování na Amazonu mohou být náročné. Než si vše zařídíte a na celý proces si zvyknete. Pokud ale nabízíte kvalitní produkt a podnikání věnujete dostatek času i trpělivosti, námaha a vstupní náklady se vám vrátí. Amazon navíc již několik let funguje na českém trhu, tudíž je zajímavý i pro české zákazníky a investory. A nejen to, v případě zájmu můžete pomocí tohoto marketplace obchodovat klidně s celým světem. 

Pokud si ale netroufáte hned vstoupit na takto rozsáhlý trh, vyzkoušejte jeho několik menších alternativ, které fungují výhradně v českém prostředí. Podobné možnosti jako Amazon nabízí také Mall.cz, Alza.cz nebo Heureka.cz