Udržitelný e-shop. Tak se jmenuje projekt, který spravuje Heureka. Šanci na získání tohoto označení má každá firma, které není lhostejné, jaké dopady má její podnikání na životní prostředí a snaží se o udržitelný provoz.

S projektem přichází Heureka ve spolupráci s Komerční bankou, Visou a Asociací společenské odpovědnosti. Ocenění Udržitelný e-shop se mohou ucházet všichni.

Co musíte k získání ocenění splňovat?

Rozhodně neplatí, že k úspěchu v projektu musíte nabízet ekologicky šetrné produkty. Existuje více kritérií, na které se při hodnocení zaměřují. Jde více o to, jak ve vašem e-shopu přistupuje ke snižování vlastní uhlíkové stopy. Kromě toho se klade důraz také na sociální přesah podnikání – jak přistupuje k zaměstnancům a dodavatelům. Konkrétně se tedy jedná o: 

  • udržování dlouhodobých vztahů s dodavateli 
  • začleňování znevýhodněných osob do pracovního procesu 
  • podílení se na aktivitách, které pomáhají s řešením sociálních a environmentálních problémů 

Vyplatí se o ocenění usilovat?

Rozhodně ano. Podle průzkumu Asociace společenské odpovědnosti je až 68 % Čechů ochotno se ve prospěch zelenějšího e-shopu vzdát určité části pohodlí. Také stoupá množství lidí, kteří si za udržitelnost rádi připlatí. Pandemie v mnohém ovlivnila přemýšlení českých nakupujících – přes 16 % si začalo více všímat toho, odkud produkty jsou a dají přednost těm domácím. A právě z tohoto důvodu značka vznikla – k usnadnění hledání odpovědných obchodů.

blank

Platí přitom, že nejvíce si jsou ochotni připlatit lidé z věkové skupiny 25 až 34. Nejméně poté zákazníci 55+.

blank

Navíc mnoho lidí je zvyklých všímat si podobných certifikátu. Heureka už běžně používá ocenění Ověřeno zákazníky nebo Shop roku.

Jak se ocenění získat?

Jediné, co musíte udělat, je vyplnit dotazník. Pokud překročíte určitou bodovou hranici, obdržíte zelenou ikonku Udržitelný e-shop. Jestliže ale splníte veškerá kritéria obdržíte také certifikát, který si můžete umístit na webové stránky. Garantem odbornosti tohoto hodnocení je Asociace společenské odpovědnosti. Pokud by se náhodou stalo, že o ocenění zažádáte, ale neuspějete, dostanete v rámci zpětné vazby návod, jak se stát lepším prodejcem a uspět tak při příštím pokusu.