Jak aktualizovat webové stránky na redakčním systému WordPress

Jako každý systém potřebuje také WordPress občas aktualizovat. Zde však platí pravidlo aktualizace nikdy neodkládat. V dnešním článku si vysvětlíme proč a jak je zvládnout. 

Aktualizace WordPressu přináší mnoho výhod. Zajistí, že systém poběží rychle a hladce. Zároveň bude vždy kompatibilní s jinými systémy a novými pluginy. Nejdůležitější však je, že pravidelné aktualizace udrží váš web v bezpečí před případnými hrozbami. Více informací o tom, proč se vyplatí aktualizovat najdete v našem dalším článku

 

Než začnete, zálohujte

Při správě webu je zálohování nutné. Kdyby došlo k nějaké chybě, mohli byste ztratit vše. Zálohování tedy provádějte pravidelně a vždy ho proveďte před aktualizací. Při ní se může stát cokoliv, je třeba být připraven. Podrobné instrukce pro správné zálohování vám přineseme v dalším díle.

 

Části updatu

Samotný update se skládá několika částí. Doporučuje se začít s největší částí a to s jádrem – tedy aktualizací samotného redakčního systému WordPress. Existují dva druhy aktualizace jádra, velká a malá. Velká přináší nové funkce nebo občas také nové šablony a je nutné ji spustit ručně. V popisu updatu se označuje první, nebo druhou číslicí (tedy 5 nebo 5.1), Naopak malé aktualizace jádra se provádějí automaticky a vypořádají se s nejrůznějšími bugy nebo bezpečnostními riziky. V označení je hledejte pod třetí číslicí – 5.1.3.

Dále v pořadí aktualizací jsou pluginy a šablony. Obojí je nutné provést ručně. Pluginy aktualizujte postupně, od těch nejdůležitějších. Dělá se to proto, abyste přesně věděli, který plugin způsobil problémy, kdyby nastaly. Před aktualizací šablon mějte nainstalovanou náhradní šablonu, která nebude aktivní. Třeba jednu ze základních, které poskytuje WordPress. Pokud by při aktualizaci nastala bílá smrt obrazovky, bude nutné složku se šablonami přejmenovat. Tím se ta aktivní deaktivuje, ale automaticky naskočí záložní. 

 

Postup aktualizace

Každá dostupná aktualizace se vám zobrazí v Nástěnka -> Aktualizace

 

 

Po kliknutí na Aktualizace budete moci provést všechny nutné úpravy. Pokud chcete aktualizovat pluginy nebo šablony, je lepší použít přímo stránky s nimi. Jsou přehlednější a lépe se s nimi pracuje.

 

 

 

Rizika, se kterými je nutné počítat

Ačkoliv problémy s aktualizacemi nastávají zřídka, nastat mohou. A je dobré o nich vědět a být na ně tak připraven. 

Prvním z nich je Bílá smrt, popřípadě Bílá obrazovka smrti nebo The White Screen of Death. Zmiňovali jsme se o ní již během popisu aktualizace šablon, ale reálně nastává nejčastěji během updatu pluginů. Projevuje se tak, že webová stránka po aktualizaci nic nezobrazí, jen bílou plochu. Na té nepůjde nic dělat a problém nevyřešíte ani přes administrační rozhraní. Je nutné ji opravit přes FTP. 

Dalším častým problémem je nepovedená aktualizace. Ta se projeví na vašem webu nepopulární zprávou o nedostupnosti webu z důvodu plánované údržby. Za to může soubor .maintenance. Během aktualizace se sám vytváří v hlavní složce systému WordPress. Proběhne-li všechno v pořádku, sám se také smaže. Ale když nastane během aktualizace chyba, soubor v systému zůstane a web bude nadále nedostupný. Nejrychlejší řešení je opět přes FTP.

Rizikem je také kompatibilita doplňků. Může se stát, že se nové verze pluginů vzájemně „ruší”. Proto je po každé aktualizaci nutné web otestovat. To znamená projít podstránky a vyzkoušet nejdůležitější funkcionality – udělat testovací objednávku, vyzkoušet registraci. 

 

Závěr

Pravidelná aktualizace systému WordPress je nutná. Ochráníte tak svůj web před případnými útoky a zároveň budete mít nejnovější funkce. Nejdůležitější je si vždy všechna data předem zálohovat, samotná aktualizace poté již není náročná. Čas a energie, které aktualizaci věnujete, se vám rozhodně vrátí.

Pokud se přesto na celý proces necítíte, nebo nemáte čas se mu opakovaně věnovat, je možné správu vašeho webu vložit do našich rukou. Budete mít jistotu, že váš web bude vždy aktuální, maximálně bezpečný a s pluginy, které jsou efektivní.        

Ceník správy webu

Provozujete webové stránky na wordpressu a nechcete ztrácet svůj čas s hlídáním bezpečnosti webu i jeho doplňků? Nabízíme vám pravidelnou údržbu a kontrolu vašich internetových stránek. Dle vybrané frekvence zkontrolujeme vaši administraci, zda jsou všechny části webu aktualizované a nehrozí bezpečnostní riziko. Pokud objevíme neaktualizované části, připravíme zálohu systému provedem aktualizace. Následně web otestujeme a podáme vám informaci. Update systému provádíme v nočních/ ranních hodinách aby případná krátkodobá nedostupnost webu neměla vliv na vaše zákazníky a návštěvníky.

Nenechte řešení aktualizací až na moment, kdy bude pozdě a opravy nákladné.

Jednorázově

od 400

1 WEB/ jednorázově

E-shop: 750 Kč

Jednorázová aktualizace
Aktualizace WordPressu
Aktualizace šablon
Aktualizace pluginů
Zálohování před aktualizací

Pravidelně

od 110

1 WEB/měsíčně

E-shop: 190 Kč

Aktualizace každé dva měsíce
Aktualizace WordPressu
Aktualizace šablon
Aktualizace pluginů
Zálohování před aktualizací

FULL SERVICE

od 320

1 WEB/měsíčně

E-shop: 450 Kč
24/7 monitoring dostupnosti
Aktualizace každý měsíc
Aktualizace WordPressu
Aktualizace šablon
Aktualizace pluginů
Malware, spam scan and cleaning
Optimalizace rychlosti načítání
404 monitoring
Měsíční statistiky návštěvnosti

Minilmální platba na 12 měsíců.
Druhý a další web spravujeme se slevu 20%.

Objednat službu

Po vyplnění formuláře náš pracovník vyhodnotí požadované úpravy a bude vás kontaktovat.
Požadovaný úkon