Ačkoliv na nakupování vánočních dárků je ještě čas, na přípravu e-shopu na toto období už ho tolik není. Pro většinu obchodníků je prosinec nejdůležitějším měsícem roku. Proto se vyplatí důkladně se připravit a nic nepodcenit. V dnešním článku pro vás máme několik tipů, na co rozhodně nezapomenout. Protože jedině tak si zajistíte maximální zisky a zároveň ze všeho nezešílíte. 

Prvním krokem přípravy na vánoční sezónu musí být analýza dat z předchozího roku. Zaměřte se na to, co fungovalo a o co byl největší zájem. Na tuto analýzu se hodí data z Google Analytics. Zhodnoťte také to, jak úspěšné byly jednotlivé online propagační kanály. Zjistěte si i to, co nepovedlo, pokuste se odhalit všechna slabá místa. Neopakovat stejné chyby jako v loňském roce by mělo být základem. Na druhou stranu konec roku není vhodným časem na rebranding či jiné větší úpravy. Co funguje, nechte běžet tak, jak je.

Kdo je vaším cílovým zákazníkem?

To možná zní jako zvláštní otázka. Především proto, že pokud vedete eshop, tak svou cílovou skupinu asi znáte. Jenže to se přes Vánoce může měnit. Nepotřebujete nutně oslovit cílového uživatele produktu, ale toho, kdo jej bude pro někoho kupovat. Prodáváte-li např. dámské šperky, najednou nepotřebujete oslovit ženu, která šperk bude nosit, ale s největší pravděpodobností jejího manžela, přítele či někoho z její rodiny či okruhu přátel.

Klíčem je přehlednost

Všechny nejdůležitější informace musí být lehce dostupné. Věci jako možnosti dopravy, podmínky vrácení zboží, informace o otevírací době, ceny poštovného musí být ideálně zobrazené na informační liště hned na hlavní stránce, nebo po prokliknutí právě z ní. Před Vánocemi se také hodí uvést informaci, do jakého data musí dojít k objednávce, aby balík došel do Štědrého dne. Když všechno tohle uvedete na webových stránkách, ušetříte čas především sobě – nebudete muset dokola odpovídat na emaily se stejnými základními dotazy.

Převlečte web do vánočního

Nákupní horečku u zákazníků dokáže navodit i obyčejná vánoční či alespoň zimní atmosféra. Je proto dobré také webové stránky patřičně vyzdobit. Upravte nejen hlavní stránku, ale také všechny podstránky. Vánoční náladu navodíte tematickými obrázky nebo správně zvolenými barvami. Podobně upravte také všechny sociální sítě, které s eshopem souvisí. Tak, aby se k sobě hodily a bylo jasné, že patří k sobě.

Svátečními duchu přizpůsobte také nabídku zboží. Naskladněte a zvýrazněte produkty, u kterých očekáváte, že o ně bude velký zájem. Upravte popisky a zdůrazněte v nich, že se jedná o skvělé vánoční dárky pro přátele a blízké. Důležité je také se ujistit, že všechny vánoční bestsellery máte v dostatečném množství připravené k odeslání. To nejhorší, co se může stát, že investujete do propagačních kampaní a zboží pak vyprodáte za den.

Kampaň také přizpůsobte tomu, kolik času do Vánoc zbývá. Lidé dražší dárky kupují spíše ještě na podzim. V listopadu je také možné nabízet personalizované dárky, u kterých by byl v prosinci problém s doručením. Právě těsně před Štědrým dnem je lepší nabízet menší, levnější dárky, ty, které stihnete včas doručit nebo třeba elektronické dárkové poukazy.

Zaměřte se na SEO a online propagaci

Předvánoční SEO by mělo spočívat především v analýze klíčových slov a v ověření vnitřního prolinkování. Podobnou kontrolu proveďte u PPC kampaně. Ověřte, že máte vhodně zvolená klíčová slova, která nějak souvisí s Vánocemi. V tomto období je konkurence vyšší než v ostatních, proto je důležité klíčová slova volit pečlivě a snažit se co nejvíce propagovat vaše nejlépe prodávané produkty či služby. Do propagace zapojte sociální sítě. Jak už bylo řečeno, převlékněte je do vánočního. Buďte na nich aktivní, pravidelně něco sdílejte a reagujte na komentáře nebo dotazy zákazníků. Zkuste také remarketing. Během něj znovu oslovíte uživatele, kteří v minulosti navštívili váš web nebo sociální sítě. Tipy na dárky, novinky, ujištění o dodání do Vánoc pošlete zákazníkům i v rámci newsletteru. I tímto způsobem je můžete nalákat právě k nákupu u vás.

V průběhu celé kampaně také průběžně vyhodnocujte její výsledky. Nebojte se do ní sáhnout a vylepšit to, co nefunguje tak dobře, jak jste si představovali. Tyto výsledky se mohou stát základem pro analýzu, kterou budete provádět opět před následujícími Vánocemi.