WordPress pluginy: Proč pečlivě vybírat, které instalovat.

Provozujete svoje stránky, e-shop či magazín na WordPressu a oblíbili jste si rozšiřování funkcí instalací funkčních doplňků (tzv. pluginů)? Čtěte dál! Ne každý plugin je vhodné instalovat jen proto, že umí „sexy funkci“

Díky pluginům je WordPress velmi univerzální redakční systém, ze kterého vytvoříme téměř jakoukoliv funkcionalitu stránky. Přímo ve administračním rozhraní stránek si najdete plugin, který potřebujete, nainstalujete, aktivujete a máte novou požadovanou funkcionalitu, a to bez nutnosti znalosti programování. Pro uživatele, ale i některé vývojáře je toto běžná praxe, která ovšem má svá velká rizika.
Systém pluginů je z programátorského hlediska jednoduchý a otevřený, tedy téměř kdokoliv může nějakou funkci nabídnout. Proto se v nabídce objevuje celá řada pluginů, které mají negativní vliv na chování celé aplikace. Běžně se v praxi setkáváme s weby, které mají více než 30 doplňků z nichž je většina neaktualizovaná či deaktivovaná.

Velké množství doplňků pak:

  • snižuje zabezpečení stránek a zvyšuje riziko prolomení a napadení webu (především ty neaktualizované)
  • zvyšuje zátěž serveru, zpomaluje chod stránek
  • zvyšuje rizika vzájemných kolizí ve funkcionalitě
  • podstatně zvyšuje administrační náročnost obsluhy a správu webové aplikace

Jak tedy vhodný doplněk najít?

Bez pluginů se bezesporu neobejdeme, ale jak vybrat ty vhodné? Jako první krok vždy popřemýšlejte, zda požadovanou funkci neumí základní instalace wordpress (ve svém nastavení), či šablona, či jiný instalovaný doplňek. V praxi se setkávám s doplňky na vypínání komentářu u příspěvků a stránek (umí instalace wordpress), nahrání favicony či několik pluginů na stejnou funkci.

Pokud musíte instalovat nový doplněk, vybírejte mezi výsledky vhodných pluginů (zpravidla jich bývá více) dle následujících vlastností, které si ve výpisu či detailu snadno zjistíte:

  • počet aktivních instalací (v řádu tisíců)
  • průměrné hodnocení a počet hodnocení. Pokud má plugin desítky hodnocení a průměr 4,5 hvězdičky doporučuji se na něj zaměřit spíš než na plugin s jedním hodnocením a průměrem 5 hvězdiček.
  • poslední aktualizace (ideálně ne starší než několik týdnů)
  • rychlost odezvy ve fóru podpory pluginu

„Dvakrát vybírej a jednou instaluj“

Důrazně doporučuji vyhýbat se praktice, kdy instaluji jeden plugin za druhým a poté deaktivuji a smažu doplňky, které se mi nehodí. Mnoho pluginů při své instalaci a aktivaci vytváří data, která ovšem při deaktivaci a smazání neruší. Dále některé pluginy také v průběhu provozu zahlcují databázi dalšími údaji, které už ale zpětně nemažou pokud již nejsou potřeba.

Kolik pluginů váš web snese?

Odpověď není jednoznačná, ale platí čím méně tím lépe. V naší společnosti pracujeme s co nejmenším počtem doplňků. Pro jednoduché firemní weby o několika podstránkách používáme 2 – 4 pluginy. Pro menší internetové obchody cca 8 doplňků. Větší projekty jsou již pak velmi individuální.

Hlavní doporučené pluginy:

SEO (optimalizace pro vyhledavače) – Yoast SEO nebo Ultimate SEO
Bezpečnost – iThemes Security nebo Wordfence Security
Cachování obsahu – WP Super Cache, Autooptimize
Eshop: Wocommerce
Komprese velikosti obrázků – Imsanity
Publikace na sociální sítě: Monarch plugin

Závěrem

Svůj WordPress web udržujte s co možná nejmenším počtem doplňků. Doplňky pravidelně aktualizujte na nejnovější verze. Rizika neaktualizovaných doplňků jsou velká (vizte článek)

Pomůžeme vám

Provozujete webové stránky na wordpressu a nejste si jisti, zda vám pluginy nebrzdí systém, nebo nejsou zbytečným rizikem? Rádi vám pomůžeme.

Nezávazná poptávka